Self-care – co to?

Self-care to w ostatnich latach dość popularne pojęcie. Często kojarzone ze zdrowiem fizyczny, piciem wody i odpowiednią ilością snu. Owszem, to jak najbardziej self-care. Ale nie tylko to. Self-care jestszeroko pojętą troską o siebie. Jest otoczeniem siebie opieką, zajęciem się sobą. Nie muszą to być wielkie rzeczy, ważne, żeby były robione dla Ciebie. Self-care może dotyczyć wielu różnych obszarów życia człowieka. Jakich?

 1. Emocje
  Self-care w obrębie emocji to zaopiekowanie się swoimi uczuciami. Zarówno tymi przyjemnymi jak i trudnymi. Każde z nich są dla nas ważną informacją. Zauważanie i uważnianie swoich uczuć, bycie z nimi, robienie dla nich miejsca, wyrażanie ich – to wszystko troska o Ciebie. Ten rodzaj self-care może przyjmowac takie formy jak np.:
  – rozmowa z bliską drugą osobą o tym, co czujesz,
  – zapisanie emocji w dzienniku,
  – praktykowanie uważności,
  – rozmowa z psychoterapeutą_ką.
 2. Zdrowie fizyczne
  Otoczenie opieką ciała to jeden z tych najbardziej popularny form self-care. Warto pamiętać żebyś i w tym obszarze wybierał_a aktywności, które są przyjemne i dają Ci się o siebie zatroszczyć. Jeśli jest to bieg po górach, to ok, ważne, żebyś robił_a to dla siebie a nie innych. Przykładowe formy self-care w tym obszarze to:
  – praktykowanie aktywności fizyczną, którą lubisz,
  – poranne/wieczorne rozciąganie się,
  – picie odpowiedniej ilości wody,
  – jedzenie pełnowartościowych posiłków,
  – odpowiednio długi sen,
  – odpoczynek i regenerację pod kocykiem, na spacerze, w ciepłej kąpieli itp.
 3. Umysł
  Opieka nad swoim umysłem czy sferą poznawczą to trochę inny aspekt niż opieka nad emocjami. Warto o tym pamiętać, oba kawałki dotyczą „życia wewnętrznego”, ale jest między nimi różnica. W obszarze umysłu mówimy o odpoczynku dla „głowy”, o czym co może Cię odprężyć umsłowo, pozwolić przez chwilę nie myśleć o przyszłości czy przeszłości. Może się to odbywać poprzez np.:
  – czytanie książki,
  – oglądanie filmu,
  – podjęcie nowego hobby lub praktykowanie starego,
  – uczenie się nowych umiejętności.
 4. Relacje
  Dbanie o siebie w kontekście relacji społecznych jest również niezwykle ważne. Warto zacząć od własnego komfortu i swojego dobrego samopoczucia, od sprawdzenia jakie grupowe aktywności są dla Ciebie przyjemne i zaangażować się w nie. Relacje międzyludzkie to często wielkie źródło stresu, jednak wiemy, że sprzyjające, ciepłe relacje są również źródłem największego wsparcia w stresowych momentach. Warto się o nie troszczyć np. poprzez:
  – spotykanie się ze znajomymi,
  – nawiązywanie nowych znajomości,
  – przyjemnie spędzony czas z partnerem_ką,
  – zrezygnowanie z toksycznych relacji,
  – zadbanie o stare przyjaźnie,
  – zadzwonienie do bliskich,
  – chronienie swoich granic w relacjach z innymi.

Self-care może dotyczyć każdego obszaru Twojego życia, który jest dla Ciebie ważny. Może też przybierać formą, jaką sobie wymarzysz. Najważniejsze, żebyś to Ty czuł_a się w nim dobrze i opiekował_a się sobą i swoimi potrzebami, a nie oczekiwaniami innych. Ważne też, żeby nie było to żadne zachowanie szkodliwe (np. nadmierne picie alkoholu, objadanie się).

Dlaczego warto się sobą zaopiekować?
Dzięki praktykowaniu self-care możesz zaobserwować wiele zmian, np.:
– zwracanie uwagi na swoje potrzeby,
– respektowanie swoich granic,
– uważnianie siebie,
– mniejsze napięcie w ciele,
– mniejszy poziom stresu, dyskomfortu psychicznego,
– tworzenie i podtrzymywanie zdrowych, wspierających relacji.

Prawdziwa troska o siebie zaczyna się kiedy „zaglądasz w głąb siebie” i sprawdzasz jaki obszar życia wymaga zaopiekowania.

Zapytaj sam_a siebie:
Czego teraz potrzebuję? Jak mogę to sobie dać?

Zajrzyj na mój Instagram: @mindohmind_