Podróż Bohatera

Wiele osób postrzega swoje życie jako podróż. Niektórzy płyną bez jasno określonego celu, ciesząc się tym co spotkają po drodze, inni mają precyzyjnie opracowany plan, który realizują z ogromną dokładnością. Jeszcze inni wypływają w podróż do kolejnych celów, kiedy poczują taką potrzebę i zawsze mają na swoim pokładzie stałą załogę. Bez względu na to jakiego rodzaju jest to podróż, zawsze może nas czegoś nauczyć.

Ja sama niedawno odbyłam kolejną podróż swojego życia, można byłoby powiedzieć dwudniowy wypadzik, bo tyle właśnie trwało niesamowite szkolenie, którego byłam uczestnikiem. A szkolenie dotyczyło „Podróży Bohatera”, właśnie.

„Podróż Bohatera” to gra, która jest wsparciem procesu coachingowego i tworzy z niego fascynującą wyprawę. Wspólnie z certyfikowanym coachem (np. ze mną 🙂 ) gracz przechodzi proces szczegółowego planowania i przygotowania się do realizacji celu. Początkowo, jak w każdej podróży, określamy cel, następnie szukamy inspiracji i porad, z czasem przyglądamy się możliwym przeciwnościom w drodze do upragnionego portu, szukamy sprzymierzeńców i właściwej załogi. Gra, w magiczny sposób, osadza proces realizacji celu w fantastycznych, niezwykle inspirujących okolicznościach. Działa na naszą wyobraźnię za pomogą zdjęć, cytatów, ale też pytań i tematów do przemyślenia.

Kiedy rozgrywałam swoją podróż trafił do mnie cytat, mówiący, że:

„Świat jest jak muzeum i każdy człowiek może w nim odegrać jedną z trzech ról: artysty, zwiedzającego lub strażnika.”

Myślę, że wielu z nas często odgrywa rolę zwiedzającego, czasami podziwiając to co nas otacza, ale nierzadko nie mogąc czegoś dotknąć, nie czując się częścią tego co widzą. Część, przechadzając się po tym muzeum, pewnie pomyśli, że fajnie byłoby być artystą, być po tej drugiej stronie, móc aktywnie tworzyć. Ale chwilę później spotka się z myślami, że artystą może być przecież tylko ktoś wybitny, że na pewno się nie nadaję, nie mam nic do pokazania.  „Podróż Bohatera” postawi nas właśnie w tej roli, pomimo, a może nawet wręcz uwzględniając, wszystkie nasze wątpliwości i obawy. I pozwoli nam zdecydować, w jakiej roli chcemy być a nie w jakiej wylądowaliśmy.

Gra pomaga w odbywaniu procesu coachingowego zarówno w formie indywidualnej, grupowej, jak i zespołowej*. Już po wakacjach będzie możliwość wzięcia udziału w coachingu grupowym a na ten moment gorąco zapraszam do pracy indywidualnej, wszystkich, którzy chcą coś zmienić, przyjrzeć się sobie, swojemu życiu, zaplanować kolejne cele, wybrać się w podróż w głąb siebie.

*coaching grupowy jest pracą grupową kilku niezależnych od siebie osób, w ich własnych indywidualnych procesach, które mają miejsce w tym samym czasie. Coaching zespołowy dotyczy natomiast grupy osób związanych ze sobą, najczęściej pracujących jako zespół, których łączy jeden cel i jedna, wspólna, podróż.